Search

Klasifikace kategorií použití (IUC)

Všechna jízdní kola a komponenty jsou navržena s ohledem na určitý typ jízdy a jsou konstruovány tak, aby vydržely zátěž, která je s tímto typem jízdy spojena. Pokud je jízdní kolo nebo komponent vystaveno vyšší než předpokládané zátěži, může dojít k předčasnému selhání rámu nebo komponent.

 

Abychom vám usnadnili rozhodování, zda je konkrétní model právě pro vás vhodný, vytvořili jsme několik kategorií, do kterých jsme naše kola i rámy zařadili. Popis jednotlivých kategorií kol naleznete níže.

Upozorňujeme, že toto rozdělení je pouze orientační. Existuje obrovské množství dalších faktorů, které mohou mít vliv na to, kolik kolo vydrží. Například těžký jezdec, který nemá dobrou techniku, může zničit kolo, které by lehčímu a zkušenějšímu jezdci vydrželo věčnost. Proto je důležité, abyste při výběru kategorie jízdního kola, které vám bude nejlépe vyhovovat, brali tuto skutečnost v úvahu.

 

Zvláštní poznámka pro rámy: Mějte na paměti, že kolo je tak silné, jako je jeho nejslabší součást. Pokud je tedy rám z vyšší kategorie sestaven ze slabých komponentů, které mají jiný účel použití než rám, nebude složené kolo vhodné pro typ jízdy, který je uvede v kategorii použití samotného rámu. Funguje to i obráceně – pokud je například rám určený pro snadnou jízdu po chodnících nebo menších pumptrackových tratích osazen silnými komponenty, které jsou navrženy tak, aby vydržely velké nárazy, nebude složené kolo vhodné pro náročnější jízdu, než která vyplývá z kategorie použití samotného rámu.

 

 

 

KATEGORIE POUŽITÍ 0

Účel použití: POD DOHLEDEM RODIČŮ

Produkty v této kategorii mohou děti používat na hladkém povrchu pouze pod dohledem rodičů. Nikdy by neměly být používány v blízkosti schodů, na prudkých svazích, v blízkosti bazénů nebo rybníků, na veřejných komunikacích nebo v místech s pravděpodobným provozem.

 

     
 

KATEGORIE POUŽITÍ 1

Účel použití: JÍZDA NA SILNICI

Jízdní kola a rámy této kategorie by měly být používány pouze na běžných zpevněných površích nebo velmi hladkých nezpevněných površích při rychlosti nepřesahující 25 km/h. Pláště musí udržovat stálý kontakt s vozovkou. Tato kola nejsou určena pro žádné druhy skoků nebo pádů.

     
 

KATEGORIE POUŽITÍ 2

Účel použití: SILNICE a GRAVEL

Jízdní kola a rámy této kategorie lze používat na zpevněných cestách a přiměřeně hladkých terénních stezkách. Jsou navržena tak, aby zvládla malé skoky a pády, které působí silou odpovídající skoku kola na rovný povrch z výšky přibližně 15 cm.

     
  KATEGORIE POUŽITÍ 3

Účel použití: PUMPTRACK a ZÁBAVA

Jízdní kola a rámy této kategorie lze používat na pumptrackových tratích pro začátečníky a na lehkých terénních stezkách. Jsou navržena tak, aby vydržela skoky a pády, které působí silou odpovídající skoku kola na rovný povrch z výšky přibližně 25 cm.

     
 

KATEGORIE POUŽITÍ 4

Účel použití: XC a Trail

Jízdní kola a rámy této kategorie lze používat v terénu na lehkých a středně těžkých MTB tratích a jsou navržena tak, aby vydržela skoky, které působí silou odpovídající skoku kola na rovný povrch z výšky přibližně 40 cm. Na těchto kolech by se nemělo jezdit vyšší rychlostí než 30 km/h na nerovném povrchu.

     
 

KATEGORIE POUŽITÍ 5

Účel použití: DIRT JUMP

Jízdní kola a rámy této kategorie lze používat na všech typech pumptracků a dirt jumpů. Jsou navržena tak, aby vydržela skoky, které působí silou odpovídající skoku kola na rovný povrch z výšky přibližně 60 cm. Na těchto kolech by se nemělo jezdit na drsných MTB stezkách.

     
 

KATEGORIE POUŽITÍ 6

Účel použití: VŠECHNY HORY

Jízdní kola a rámy této kategorie lze používat v terénu na všech druzích MTB stezek a jsou navrženy tak, aby vydržely skoky, které působí silou odpovídající skoku kola na rovný povrch z výšky přibližně 60 cm. Na těchto kolech by se nemělo jezdit vyšší rychlostí než 45 km/h na nerovném povrchu.

     
 

KATEGORIE POUŽITÍ 7

Účel použití: DOWNHILL FREERIDE a ENDURO

Jízdní kola a rámy této kategorie jsou navrženy tak, abyzvládly nejtěžší MTB tratě a byly konstruovány tak, aby vydržely skoky, které působí silou odpovídající skoku kola na rovný povrch z výšky přibližně 100 cm. Lze na nich jezdit vysokou rychlostí v náročném terénu. 

 

 

Newsletter

HERE